Най-добрата страна на морковите

Най-добрата страна на морковите

Най-добрата страна на морковите

Blog Article

Съществуват още сортове, като: наполи, надрин ниагара, болеро, примо, саманта бета суит.

Ползите от редовна консумация на моркови включват и повишаване на имунната система и подпомагане на организма да се пребори с болестотворни причинители, дори и за превенция на ракови заболявания.

Морковите са включени в списъка на ООН за най-важните храни за човечеството.

Консумирането на храни и напитки с ниско гликемично ниво може да помогне за подобряване на управлението на кръвната захар при хора с диабет. 

Редовната консумация на моркови също помагат за намаляване нивата на холестерола, тъй като разтворимите влакна в морковите се свързват с жлъчните киселини.

Жълто оцветени сортове моркови са се появили първо в Афганистан и след допълнителна обработка са се развили сортовете, които познаваме днес.

Витамин А се трансформира в ретината, в родопсин, пурпурен пигмент, необходим за нощно виждане.

Минералите в тях също предотвратяват увреждането на зъбите.

Всъщност морковите са пълни с бета каротин, който впоследствие се превръща във витамин А в черния дроб – тялото не произвежда бета каротин, той трябва да се набавя чрез храната.

Пиенето на малки количества сок от моркови може да помогне за намаляване нивата на кръвната захар. Проучвания, направени при плъхове със захарен диабет, показват, че ферментиралият сок от моркови намалява кръвната захар и подобрява други свързани състояния.

Исторически погледнато, листата от моркови се използват в билковата медицина заради морковите потенциалните им ползи за здравето. Те съдържат съединения, за които се смята, че имат диуретични свойства, като спомагат за здравето на бъбреците и намаляват задържането на вода. Освен това някои култури са използвали листата от моркови в компреси, за да подпомогнат заздравяването на рани поради антибактериалните им свойства.

В народната медицина сокът от моркови се използва за облекчаване на кожни проблеми, очни болки и нарушения на функциите на жлезите.

Свежата хрупкавост на моркова се дължи на клетъчните му стени, укрепени с трудно смилаеми влакна целулоза, хемицелулоза и лигнин.

У дома › Засаждане и отглеждане › градина › чадър › морков

Report this page